Arapça Belagat Kaynakları
 
Arapça Belagat Kaynakları
Eser Adı : Arapça Belagat Kaynakları
Yazar : Recep Dikici
Kağıt Kalitesi : Kitap Kağıdı
Sayfa Sayısı : 136 Sayfa
Baskı : 1. Baskı
Cilt Tipi : Karton Kapak
ISBN : 9786059376068
Ebat : 13,5*21 cm
Baskı Tarihi : Temmuz / 2016
Liste Fiyatı : 8.00
 
SATIN AL

Belâgat, düzgün ve yerinde söyleyebilmek kabiliyetidir. Kurân-ı Kerîm’in belâgati ise; âyetlerinin dizilişinin, kusursuz ve sağlam oluşundan; tarzının, çekiciliğinden ve hayret verici güzelliğinden; açıklama ve anlatım metodunun, duruluk ve üstünlüğünden; manalarının, kuvvet ve doğruluğundan; sözlerinin, anlaşılır ve akıcılığından ortaya çıkan harikulade bir belâgattir.

Kur'ân-ı Kerim aynı zamanda bir belâgat ölçüsü olarak usul, misal ve kaideler kaynağıdır. Kur’ân-ı Kerîm’in en önemli özelliği, eski Arap üslûbuna benzemeyen yepyeni üslûbu ve beyanındaki cezâleti ile harika nazım örgüsü olan i’câzî yönüdür. Kur’ân, lafzı, nazmı, üslûbu ve içeriğiyle de insan ve cinleri bir benzerini getirmekten âciz bırakmıştır. Kur’ân dili Arapça'nın en önemli özelliği ise, binlerce edebî sanat ve tarzı ihtivâ etmesidir.

 “Arapça Belâgat Kaynakları”, İslâm ülkelerinde belâgat hakkında yazılmış Arapça kitap ve tezlerin ilk defa ve topluca sunulduğu bir kitaptır. Ayrıca bu eser, akademisyenlere ve araştırmacılara belâgat araştırmaları için yön vermesi ve bilhassa kutsal kitabımız Kur’ân ile hadisteki belâgat çalışmalarını ihtiva etmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. free wordpress themes